Vnútorný poriadok školy
Úvodné ustanovenia
1. Tento Vnútorný poriadok školy upravuje práva a povinnosti žiakov Gymnázia Jána Bosca Šaštín-Stráže. Vydáva ho riaditeľ školy po prerokovaní a schválení v pedagogickej rade školy.
2. Vyučovanie na Gymnáziu Jána Bosca Šaštín-Stráže sa realizuje na základe zmluvy o poskytovaní vzdelania na škole medzi plnoletým žiakom alebo zákonným zástupcom neplnoletého žiaka a školou (v zastúpení riaditeľom školy).
§ 1
Práva žiakov
1. Žiak má tieto práva a slobody:
a) právo na vzdelanie a výchovu zamerané na mnohostranné poskytovanie vecných informácií.
b) slobodu prejavu – má právo slovom alebo písomne vyjadrovať svoj názor, klásť otázky k učivu a dostať na ne odpoveď. Táto sloboda však nie je absolútna – žiakovi sa netolerujú prejavy, v ktorých by vyzýval k rasovej, národnostnej či inej forme neznášanlivosti. Kladenie otázok nemôže svojím rozsahom obmedzovať právo ostatných žiakov na vzdelanie.
c) právo na názor – učitelia a vychovávatelia poskytujú žiakovi priestor pre vyjadrenie vlastného názoru, postojov, vlastnej tvorivosti. Žiak má právo na slobodné vyjadrovanie názorov vo všetkých záležitostiach, ktoré sa ho týkajú. V tejto súvislosti má žiak právo na omyl a zmenu názoru.
d) slobodu myslenia, svedomia a náboženstva.
e) žiak má právo na informácie, týkajúce sa jeho osoby, výchovno-vzdelávacieho programu školy a možností, ktoré škola pre žiaka ponúka. Žiak má právo a povinnosť poznať vnútorný poriadok školy.
f) právo na objektívne hodnotenie. Vyučujúci žiakovi oznámi výsledok každej klasifikácie a hodnotenia, po ústnom vyskúšaní oznámi žiakovi výsledok ihneď. Výsledky klasifikácie písomných prác oznámi vyučujúci do 10 pracovných dní, zároveň ich predloží žiakovi na nahliadnutie. Termín písomnej skúšky, ktorej predpokladaný čas je viac ako 25 minút, a termín kontrolnej písomnej práce prekonzultuje vyučujúci s triednym učiteľom, ktorý koordinuje plán skúšania. V jednom dni môžu žiaci vykonať iba jednu skúšku uvedeného charakteru.
g) právo na ochranu zdravia – Pedagogickí pracovníci školy sa snažia vytvárať zdravé prostredie v triede a oboznamujú žiakov so zásadami ochrany zdravia pri vyučovacích predmetoch. O vzniku školského úrazu žiak informuje okamžite ktoréhokoľvek pedagogického zamestnanca školy, ktorý zabezpečí ďalší postup.
h) právo na ochranu pred fyzickým a psychickým násilím, využívaním a zanedbávaním – Voči žiakovi nemožno uplatňovať výchovné opatrenia, pri ktorých by dochádzalo k ponižovaniu jeho ľudskej dôstojnosti (bitie, nadávky, šikanovanie, vyhrážanie sa, urážky, zadržiavanie žiaka v škole po vyučovaní proti jeho vôli a pod.)
i) právo na ochranu súkromia, cti a povesti - Vyjadrenia vyučujúcich týkajúce sa hodnotenia vedomostí, zručností a postojov žiakov a ich zverejňovanie nemôžu žiaka urážať a ponižovať. Škola o žiakoch zhromažďuje iba základné údaje týkajúce sa identifikácie osoby (meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, meno a priezvisko rodičov alebo zákonných zástupcov a ich kontaktné údaje). Zhromaždené údaje sú chránené pred prístupom nepovolaných osôb a pedagogickí zamestnanci školy, ktorí k nim majú prístup, zachovávajú o nich mlčanlivosť.
j) právo na ochranu a pomoc – Žiak má právo na kompetentný dozor zo strany pedagogických zamestnancov a na ochranu pred šikanovaním. Za prejavy šikanovania sa považuje vyžadovanie rôznych služieb, peňazí a pod. od šikanovaného, vyhrážanie sa násilím, bitka, verbálne a fyzické ponižovanie, urážky žiakov. V prípade, ak sa žiak stane obeťou šikanovania, môže sa obrátiť na triedneho učiteľa, jeho zástupcu alebo riaditeľa školy.
k) právo na pokojné zhromažďovanie a združovanie – Žiak sa môže zúčastniť na pokojnom zhromaždení, zvolávať ho však môže až po dovŕšení 18 rokov veku. Žiak má právo združovať sa na základe dobrovoľnosti v mládežníckych organizáciách a záujmových organizáciách.
l) právo na odpočinok a voľný čas
m) právo na ochranu pred drogovými závislosťami
n) právo na spravodlivý proces – Ak žiakovi hrozia sankcie za nedodržiavanie Vnútorného poriadku školy, žiak bude vypočutý, aby sa mohol k veci slobodne vyjadriť a obhájiť sa.
2. Ak má žiak podozrenie, že nie sú dodržiavané jeho práva, obráti sa s prípadnými problémami na triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy.
§ 2
Účasť na vyučovaní
1. Žiak je povinný zúčastňovať sa na vyučovaní všetkých povinných, voliteľných aj nepovinných predmetov, ktoré si zvolil, a to podľa platného rozvrhu hodín.
2. Od cvičenia na hodinách riadnej telesnej výchovy oslobodzuje riaditeľ školy na návrh ošetrujúceho lekára.
3. Ak žiak odchádza k lekárovi pred vyučovaním, do 8:00 kontaktuje svojho triedneho učiteľa – osobne alebo telefonicky (v prípade jeho neprítomnosti zástupcu triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy). Po návrate od lekára opäť kontaktuje triedneho učiteľa, ktorého informuje o dĺžke svojej práceneschopnosti a prípadnom odchode domov.
4. Ak žiak odchádza zo školy počas vyučovania, požiada o uvoľnenie triedneho učiteľa, v prípade jeho neprítomnosti jeho zástupcu alebo riaditeľa školy.
5. Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní jeden deň z vopred známych dôvodov, jeho rodič alebo zákonný zástupca písomne alebo telefonicky požiada o uvoľnenie triedneho učiteľa, a to najneskôr deň pred začiatkom absencie. Plnoletý žiak sám požiada o uvoľnenie triedneho učiteľa.
6. Ak absencia neplnoletého žiaka z vopred známych dôvodov má trvať viac ako jeden vyučovací deň, rodič alebo zákonný zástupca žiaka písomne alebo telefonicky požiada o uvoľnenie z vyučovania riaditeľa školy, a to najneskôr deň pred začiatkom absencie. V prípade absencie trvajúcej viac ako jeden deň, podáva plnoletý žiak písomnú žiadosť riaditeľovi školy.
7. Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní z nepredvídaných dôvodov (napr. ochorenie počas pobytu doma), rodič alebo zákonný zástupca žiaka písomne alebo telefonicky oznámi dôvod neprítomnosti žiaka triednemu učiteľovi (riaditeľovi školy) najneskôr na druhý deň od začiatku absencie. Plnoletý žiak je povinný sám písomne alebo telefonicky oznámiť dôvod svojej neprítomnosti triednemu učiteľovi (riaditeľovi školy).
8. Súhlas s uvoľnením žiaka z vyučovania potvrdzuje triedny učiteľ (zástupca triedneho učiteľa alebo riaditeľ školy) zápisom v preukaze študenta na príslušnom mieste.
9. Po ukončení absencie je žiak povinný priniesť triednemu učiteľovi písomné ospravedlnenie, a to najneskôr do 10 dní odo dňa, v ktorom ukončil absenciu. Ak tak neurobí, jeho absencia sa hodnotí ako neospravedlnená.
10. Neprítomnosť na vyučovaní ospravedlňuje triedny učiteľ na základe:
a) písomného ospravedlnenia od rodičov alebo zákonného zástupcu neplnoletého žiaka alebo písomného ospravedlnenia plnoletého žiaka, ak absencia trvala najviac jeden deň,
b) písomného ospravedlnenia od ošetrujúceho lekára, ak absencia trvala viac ako jeden deň.
11. Neospravedlnená neprítomnosť na vyučovaní sa považuje za priestupok proti Vnútornému poriadku školy, ktorý sa trestá:
Počet neospravedlnených hodín |
|
1 - 4 |
pokarhanie riaditeľom školy |
5 - 20 |
zhoršená známka zo správania (druhý stupeň) |
21 - 50 |
zhoršená známka zo správania (tretí stupeň) |
51 a viac |
zhoršená známka zo správania (štvrtý stupeň) |
12. Ak žiak za klasifikačné obdobie (polrok) vymešká z niektorého predmetu viac ako 20% odučených hodín, môže byť na návrh vyučujúceho podrobený komisionálnej skúške v náhradnom termíne.
§ 3
Organizácia vyučovania
1. Vyučovanie sa začína o 8:00 hod. Rozvrh vyučovania a prestávok je nasledovný:
1. vyučovacia hodina: |
8:00 |
8:45 |
2. vyučovacia hodina |
8:50 |
9:35 |
3. vyučovacia hodina: |
9:45 |
10:30 |
4. vyučovacia hodina: |
10:45 |
11:30 |
5. vyučovacia hodina: |
11:40 |
12:25 |
6. vyučovacia hodina: |
13:00 |
13:45 |
7. vyučovacia hodina: |
13:50 |
14:35 |
8. vyučovacia hodina: |
14:40 |
15:20 |
2. Ak je koniec vyučovania v priebehu týždňa skôr ako v piatok, z organizačných dôvodov sa končí vyučovanie 5. vyučovacou hodinou.
3. Zasadací poriadok žiakov určuje triedny učiteľ, prípadne každý vyučujúci na svojej vyučovacej hodine. Žiakom sa zakazuje svojvoľne meniť pridelené miesto.
4. Žiaci prichádzajú na vyučovanie tak, aby najneskôr päť minút pred začiatkom prvej vyučovacej hodiny boli na svojom mieste v triede. Potom sa ticho pripravujú na vyučovanie.
5. Vyučovaciu hodinu žiaci začínajú i končia dohodnutým pozdravom.
6. Pri meškaní na vyučovaciu hodinu je žiak po vstupe do triedy povinný ospravedlniť sa vyučujúcemu.
7. Na hodinách žiaci pracujú sústredene a nevhodným správaním sa alebo hlasnou rečou nevyrušujú spolužiakov a vyučujúceho.
8. Počas vyučovania majú žiaci na lavici vyložené len učebnice, zošity a učebné pomôcky, ktoré potrebujú na danú vyučovaciu hodinu. Ostatné veci majú uložené v stolíku.
9. Počas veľkej prestávky sa žiaci môžu zdržiavať v triede. Správajú sa disciplinovane a nebehajú po triede.
10. Žiaci si organizujú čas prestávok tak, aby pri zvonení na nasledujúcu vyučovaciu hodinu boli už na svojom mieste v triede.
11. Do odborných učební a do telocvične žiaci vstupujú len s vyučujúcim.
12. V prípade neprítomnosti alebo skoršieho odchodu vyučujúceho z vyučovacej hodiny žiaci zotrvávajú v triede a pred zazvonením na prestávku nesmú vychádzať na chodbu.
13. V prípade voľnej hodiny sú žiaci povinní zdržiavať sa v priestoroch školy - vo vlastnej triede. Žiaci s trvalým pobytom v Šaštíne-Strážach môžu so súhlasom rodičov odchádzať domov.
14. Návštevy žiakov a vybavovanie telefonických hovorov je dovolené len počas prestávok. Počas vyučovacích hodín musia mať žiaci mobilné telefóny vypnuté.
15. V čase vyučovania žiakom nie je dovolené vychádzanie z gymnázia do 12:25. Výnimku tvoria prípady, ktoré súvisia s plnením učebného plánu (telesná výchova, praktické cvičenia v teréne a pod.), kedy žiaci vychádzajú zo školy pod vedením vyučujúceho.
16. Nepredvídaný odchod z vyučovania (úraz, choroba a iné mimoriadne prípady) je žiak povinný ihneď ohlásiť triednemu učiteľovi, prípadne pedagogickému dozoru.
17. Pri odchode z areálu školy v čase vyučovania (8:00-12:25) je žiak povinný bez vyzvania predložiť na vrátnici doklad o uvoľnení z vyučovania - riadne vyplnený preukaz študenta podpísaný triednym učiteľom alebo riaditeľom školy. Ak sa žiak vráti do areálu školy ešte v čase vyučovania, je povinný nahlásiť na vrátnici aj svoj príchod.
18. V čase vyučovania sú žiaci povinní dodržiavať pokyny pedagogického dozoru.
19. Žiaci školy sú povinní prezúvať sa. Ako prezuvky používajú inú obuv ako tú na hodiny telesnej a športovej výchovy.
20. Dochádzajúci žiaci si odkladajú obuv a oblečenie do skriniek, na to určených.
§ 4
Služba týždenníkov
1. Triedny učiteľ každý týždeň určuje dvoch žiakov - týždenníkov na vykonávanie služieb v triede počas vyučovania.
2. Povinnosti týždenníkov sú:
· na začiatku každej hodiny bez vyzvania nahlásiť vyučujúcemu chýbajúcich žiakov,
· zabezpečiť dostatočné množstvo kriedy na vyučovanie,
· na delených hodinách odnášať a prinášať triednu knihu a v prípade potreby ju zaniesť do zborovne po každej vyučovacej hodine,
· počas vyučovania podľa pokynov vyučujúceho zotierať tabuľu a cez veľkú prestávku ju dôkladne umyť,
· prinášať učebné pomôcky na hodinu, ak to vyučujúci neurčí ináč,
· cez veľkú prestávku zabezpečiť vyvetranie triedy,
· päť minút po začatí vyučovacej hodiny vyhľadať príslušného vyučujúceho, prípadne nahlásiť jeho neprítomnosť riaditeľovi školy,
· počas neprítomnosti vyučujúceho zabezpečiť disciplínu v triede,
· na konci vyučovania skontrolovať, resp. urobiť poriadok v triede - zotrieť tabuľu, vyložiť stoličky na lavice atď., a to aj v prípade, že žiaci mali vyučovanie v inej triede alebo mali voľnú hodinu.
3. V prípade neplnenia si povinností môže triedny učiteľ na návrh ktoréhokoľvek vyučujúceho službu týždenníkom predĺžiť podľa vlastného uváženia.
§ 5
Správanie žiakov
1. Žiaci prichádzajú na vyučovanie primerane a čisto oblečení (nie v teplákoch, v krátkych nohaviciach s dĺžkou nad kolená alebo inom športovom či domácom oblečení) a primerane upravení. Svojím oblečením žiaci nepropagujú rasistické, národnostné a iné diskriminačné prejavy, urážajúce ľudskú a kresťanskú dôstojnosť, drogy, alkohol, násilie a pod.
Za primerané oblečenie do školy sa nepovažuje u dievčat príliš krátka sukňa alebo nohavice, neprimeraný výstrih, priliehavé, elastické alebo inak výstredné oblečenie.
2. Na vyučovaní, najmä na laboratórnych cvičeniach a hodinách telesnej výchovy žiaci dodržiavajú zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a protipožiarne opatrenia.
3. Žiaci udržujú svoje veci v poriadku. Šetria zariadenie školy, učebnice a učebné pomôcky. Zistené škody ihneď nahlásia vyučujúcemu.
4. Žiakom nie je dovolené:
· poškodzovanie školských lavíc, skriniek a stoličiek písaním, rýpaním, oblepovaním alebo nevhodným používaním (hojdaním sa); škody spôsobené úmyselne alebo vlastnou nedbalosťou sú žiaci povinní uhradiť v plnom rozsahu;
· vynášanie školského inventáru z miestností; premiestňovanie inventáru v rámci jednej miestnosti je možné po dohode s triednym učiteľom;
· používať drogy a iné omamné látky. Žiaci nesmú fajčiť v areáli školy, školskom internáte, na akciách organizovaných školou, na priestranstve pred školou a v priľahlých parkoch.
5. V priestoroch triedy môžu žiaci konzumovať jedlo a piť nápoje iba počas prestávok. Počas vyučovacej hodiny môžu piť nápoje len so súhlasom vyučujúceho. Všetky nečistoty a neporiadok, spôsobený konzumáciou jedál a nápojov, sú povinní odstrániť. V triede udržujú poriadok a čistotu.
6. V triedach žiaci udržujú ticho aj počas osobného voľna. Na chodbe sa správajú tak, aby nevyrušovali ostatných.
7. V záujme vytvorenia čo najvhodnejších podmienok pre výchovno-vyučovací proces sa žiakom zakazuje v čase vyučovacích hodín používať mobilné telefóny, prehrávače a pod.
8. Žiakom nie je dovolené používať v triede vlastné elektrospotrebiče (napr. rýchlovarné kanvice, nabíjačky na telefón a pod.)
9. Žiaci dbajú na dobré meno gymnázia, a preto sa slušne správajú v škole i na verejnosti. Nepoškodzujú dobré meno školy zverejňovaním nevhodných textov (napr. textov namierených proti škole, obsahujúcich vulgarizmy, ohováranie a pod.) v akejkoľvek forme.
Žiaci nepoužívajú hrubé a vulgárne výrazy. Zdravia všetkých učiteľov, saleziánov i zamestnancov školy. V areáli školy zdravia aj neznáme osoby a na požiadanie im poskytnú potrebnú pomoc.
10. Žiaci sa k vyučujúcemu správajú slušne a zdvorilo. Počas vyučovania žiaci plnia požiadavky ktoréhokoľvek vyučujúceho.
11. Za výborné výsledky v štúdiu, za mimoškolskú aktivitu alebo za mimoriadny čin môže byť žiakovi udelená pochvala triednym učiteľom, pochvala riaditeľom školy, vecný dar alebo iná primeraná odmena.
12. Prejavy nedisciplinovaného správania žiakov a porušovania vnútorného poriadku sa zaznamenávajú v triednej knihe. Za dvojnásobný priestupok bude žiakovi udelené napomenutie triednym učiteľom. Za ďalší priestupok môže riaditeľ školy udeliť pokarhanie riaditeľom školy podľa závažnosti priestupku. Za ďalší priestupok môže byť žiakovi udelená znížená známka zo správania na základe hlasovania členov pedagogickej rady školy.
13. Obzvlášť závažné porušenie Vnútorného poriadku školy je dôvodom pre udelenie:
a) pokarhania riaditeľom školy s písomným oznámením rodičom,
b) zhoršenia známky zo správania,
c) podmienečného vylúčenia zo štúdia,
d) vylúčenia zo štúdia.
Záverečné ustanovenia
1. Vnútorný poriadok školy je záväzný pre všetkých žiakov Gymnázia Jána Bosca Šaštín-Stráže.
2. Vnútorný poriadok školy je platný od 1. septembra 2009.
3. Zmeny a doplnky Vnútorného poriadku školy vydáva riaditeľ školy.
V Šaštíne-Strážach 28.8.2009 Mgr. Marek Nádaský
riaditeľ školy